GERİ

What-If Senaryoları İle Perakendede Enflasyonun Etkisini Azaltmak Ve Tazeliği Korumak

ŞUBAT 10, 2021 MÜŞTERİ DAVRANIŞI

Önce pandemi, sonrasında enflasyon oranlarının artışı müşteri talebini belirlemeyi iyice zor hale getirdi. Enflasyon nedeniyle daralan bütçesini en etkin şekilde harcamaya odaklanan tüketicilerin önceliği de, en iyi fiyata en taze ürünü bulmak oldu. Bu durum perakendecileri raf ömrü, yok satma, fazla stok bulundurma maliyeti, taze ürünler için imha edilme riski gibi problemler ile karşı karşıya getirdi.

Ortaya çıkan bu problemlerin olumsuz yansımalarını azaltmak için perakendecilerin, “Hangi sipariş gününde, ne kadar miktarda ürün sipariş etmeliyim?” sorusunu yanıtlayabilmeleri gerekiyor.  Bu nokta da farklı değişkenler kullanılarak oluşturulan çeşitli senaryolar ile en efektif yanıta ulaşmak mümkün olabilir. Bu noktada What-if analizi, perakendecilerin geçmiş verilere dayanarak bir sonraki hamlelerini en iyi şekilde belirlemesine yardımcı oluyor.

Örneğin, portföyünüzde farklı markalara ait süt ürünleri olduğunu düşünelim. Bu ürünlerden bazılarının kalitesi daha yüksek olduğu için fiyatları daha yüksek olacaktır. Tam tersi durum da söz konusu olabilir. Müşterinin seçiciliğinin artması ile birlikte kaliteli süt ürünlerinin satış hızının daha yüksek olmasını beklerken, tedarikçiler ile yaşanan problemler ya da nakliye sıkıntıları sebebi ile üründen belirlenen miktarda tedarik edemiyor olabilirsiniz. Bu durumda, sistemin belirleyeceği what-if senaryoları ile farklı seçenekleri değerlendirebilir, sizin için optimum olanı seçebilirsiniz.

Başka bir örnek verecek olursak; bir tedarikçinizin artan enflasyon oranlarına rağmen diğer dönemlerde aldığınızdan daha uygun fiyatlara (hatta enflasyon arttığı için bir önceki fiyattan) ürün verebileceğini düşünelim. Çünkü belki de tedarikçiniz yanlış bir planlama yaptı, elinde fazlaca stok var ya da o da kendi tedarikçisinden bir sebeple uygun fiyattan ürün aldı. Uygun fiyattan ihtiyacınızdan daha fazla ürün alabilirsiniz, ama ihtiyacınızdan ne kadar daha fazla almalısınız? Çünkü müşteri talebi sonsuz değildir, ürünler indirime de girse müşterilerinizin alabileceği ürün adeti sayısı belirlidir/sınırlıdır.

Bu aşamada veriden en doğru şekilde yararlanabilme yetkinliği devreye giriyor. Biz tüm bu gibi süreçlerin yönetimi için geliştirdiğimiz sistem ile perakendecilerin etkin karar vermelerine yardımcı oluyoruz. Değişen fiyat vb. parametrelerinin sisteme girilmesi ile anlık olarak da değişen paremetrenin müşteri talebine etkisini belirliyoruz. Bu sayede, değişen parametrelerin potansiyel etkisi ölçümlenerek taze ürünlerdeki imha edilme oranları minimize edilmiş, yok satma ve atıl stok birikmesi durumlarının önüne geçilmiş oluyor. Detaylı bilgi için Obase Replenishment sayfamızı ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.