MİGROS | Mağaza İçi İleri Analitik Projesi

MİGROS | Mağaza İçi İleri Analitik Projesi

Obase

Migros ve Obase uzmanlıklarıyla, alışveriş sepetlerinden toplanan müşteri verileri ile müşteri deneyimi iyileştirildi.

Mağaza İçi İleri Analitik Projesi

Migros Ticaret A.Ş. 2.577.082 m² kapalı alana sahip, 2.273 Migros ve 64 Macrocenter olmak üzere Türkiye’de 81 ilde toplamda 2.337 mağaza ile hizmet vermektedir. Migros, gelişen perakende sektörü standartlarını göz önünde bulundurarak sürekli yenilikçilik felsefesini ilke edinmiştir ve sektör standartlarını geliştiren uygulamaları ile müşterilerine farklı alışveriş deneyimleri sunmaktadır.

Proje kapsamında; Migros ve Obase uzmanlıklarıyla, alışveriş sepetleri üzerinde yer alan beaconlar aracılığı ile toplanan verilerin işlenmesi, analiz edilmesi ve kasa verileri ile eşleştirilerek satış ile ilişkisinin belirlenmesi sağlanarak; müşterilerin mağaza içi yolculuğunun, reyonlarda harcadığı sürenin ve satış ile ilişkisinin analizi ile daha iyi müşteri deneyiminin ve satış artışının sağlanması amaçlanmıştır.

Perakendeciler, operasyonel verimliliği artırmak için etkileşimlerle toplanan çok miktarda veriden yararlanıyor. IoT sensörlerinin tüketicinin mağaza içindeki yolunu takip etmesinde kullanılması, mal yerleştirme stratejisini geliştiriyor. Tüketici yolunun izlenmesi perakendecilerin yüksek trafik alanlarındaki premium ürünlerin yerleşimini yönetmelerine yardımcı oluyor.

Bağlı ürünler ve cihazlar; tedarik zinciri, lojistik ve envanter yönetimi gibi mağaza operasyonlarını optimize etmek için perakendecilere geniş fırsatlar yaratır. Bağlantılı platformlar, perakendecilere fayda kullanımı, tüketim eğilimleri ve tüketici davranışı ile ilgili potansiyel bilgi üretmek için doğrudan bir kanal sunar.