Search here:

Robotik Süreç Otomasyonu nedir?

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), yazılım robotları kullanılarak bilgisayar merkezli sürecin otomasyonunu ifade eder. RPA, sanal bir işgücü ile değiştirerek ve zamanlarını ve çabalarını daha karmaşık ve değer katan görevlere ayırmalarını ve gözetim sağlamalarını sağlayarak insanları tekrar eden görevlerden kurtarmayı amaçlamaktadır. RPA öncelikli olarak son derece manuel, tekrarlayan, kural tabanlı ve standart elektronik okunabilir girdi olan süreçleri hedefler. Robotik otomasyon, uygulama yazılımını bir insanın bir yazılımla çalıştığı şekilde çalıştırmak için robotları kullanır. Buca Escort

Pazarın ana etmenleri nelerdir?

Maliyet baskısı, büyüme, dış kaynak pazar doygunluğu, müşteri beklentileri, yeni teknoloji, uyumluluk ve düzenlemeler, birçok şirketi mevcut işletim modellerini ve içlerine işlevsel ve işlevler arası süreçleri sunma yöntemlerini yeniden değerlendirmeye zorlayan en önemli pazar etkenleridir. veya dış paydaşlar.

Şirketler her zaman maliyetleri düşürmeye ve müşteri deneyimini iyileştirmeye bakıyor. Örneğin yüksek teknoloji gibi bazı endüstriler hızla büyüyor, bu nedenle çalışan sayısını artırmak yerine ölçek büyütmenin daha akıllı yollarını arıyorlar. RPA, AI gibi yeni teknolojiler, dijital çözümler pazar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve kuruluşların hizmetlerini sunma şeklini etkilemektedir.

Eşit derecede ithal, dış kaynak kullanımı daha doygun hale geliyor. Şirketleri bu itici güçlere bakmaya ve hizmet sunumundaki alternatifleri değerlendirmeye zorlayan, sürekli olarak uygulamaya konulan yeni düzenlemeler vardır.

Temel faydalar nelerdir?

 • Bir RPA dalgasını uygulamak için gereken süre ve ROI’yi gerçekleştirmek için gereken süre, İş Süreçleri Yönetimi ve Kurumsal Uygulama Entegrasyonu gibi diğer teknolojilere kıyasla çok daha kısadır.
 • RPA, gelişmiş süreç kalitesi, uyumluluk, güvenlik ve süreklilik aracılığıyla gelişmiş süreçler sağlar. Bunların tümü, iş hacminde bir artışa ve genel üretkenlikte bir artışa yol açar.
 • Yüksek tekrarlanabilirlik ve sıfır yorgunluk göz önüne alındığında,% 100 doğruluk oranına ulaşma potansiyeline sahip artırılmış hizmet kalitesiyle daha iyi müşteri deneyimi elde edilir.
 • RPA tipik olarak, döngü sürelerinde% 90’a varan olası bir azalma ile teslimat süresinin kısaltılmasına yardımcı olur. Yalnızca müşteri deneyimi değil, aynı zamanda çalışanların deneyimi de gelişir, çünkü RPA, şirketlerin manuel olarak tekrarlayan işleri ortadan kaldırmasını sağlar.
 • Yeni sanal Tam Zaman Eşdeğerleri (FTE) ordusu, insanlar tarafından manuel olarak gerçekleştirilen katma değerli olmayan görevleri devralabilirken, onlar da sanal iş gücü yöneticileri haline gelir, robotları izler ve istisnaları ele alır. tiktok izlenme satın al
 • Maliyet azaltma bir başka önemli avantajdır: Bir RPA robotu, bir FTE’nin bir kısmına mal olur ve 25/7/365 çalışabilir; RPA, herhangi bir büyük BT mimarisi değişikliği veya temel sistemlerle derin entegrasyona sahip olmayan invazif olmayan bir teknolojidir (aksine BPMS). İnstagram Takipçi Satın Al
 • Ölçeklenebilirlik ve esneklik en önemli avantajlardan ikisidir. Bir süreç otomatikleştirilip bir robota dağıtıldıktan sonra, hacim dalgalanmalarını yönetmek için ek robotları harekete geçirmek dakikalar meselesine dönüşür. Robotları büyütmek veya küçültmek, ekstra veya minimum maliyetle hızlı bir şekilde yapılabilir.
 • Robotlar tarafından gerçekleştirilen tüm faaliyetler, özelleştirilmiş raporlama araçları aracılığıyla günlüğe kaydedilebilir ve yorumlanabilir, çoğunlukla her operasyonel gereksinim için uyarlanabilen görsel gösterge tabloları sağlar.

Bir kuruluş hangi süreçleri RPA ile otomatikleştirmelidir?

 • Oldukça manuel ve tekrar eden süreçler en iyi adayları oluşturur;
 • Süreçteki adımlar, bir model izlemeden sık sık değişirse, genellikle otomatikleştirilmesi önerilmez.
 • Standart okunabilir elektronik giriş, RPA uygunluğundaki bir diğer önemli kriterdir.
 • Girdi olarak görüntülere sahip süreçler de otomatikleştirilebilir, ancak girdiyi robotun işleyebileceği dijital bir biçime dönüştürmek için ek teknolojilerin kullanılmasını gerektirirler. ABBYY FelexiCapture tarafından sağlananlar gibi teknolojiler, bu durumlarda son derece yararlı olduklarını kanıtlamış olsa da.
 • Elbette, otomatikleştirilirse en çok zaman kazandıracaklarından ve otomasyonu oluşturmak için harcanan çabanın, aylık veya yıllık olacağından çok daha büyük bir etkiye sahip olacağı için, yüksek hacimli ve oldukça sık işlemlere sahip süreçlerle başlanması önerilir. az sayıda işlem içeren süreçler otomatikleştirildi.
 • Olgun ve istikrarlı süreçler, tipik olarak standartlaştırılmış, iyi belgelenmiş, düşük istisna oranlarıyla RPA için idealdir ve optimizasyon, yeniden tasarım veya genellikle geçerli olan diğer iyileştirme girişimleri yoluyla yeni senaryolar oluşturmaları veya önemli değişikliklere uğramaları beklenmemektedir. daha genç süreçler.
 • Kısa vadede değiştirilecek bir sürecin otomatikleştirilmesinden kaçınılması şiddetle tavsiye edilir.

Her organizasyonda İK Hizmetleri Finans ve Muhasebe, BT Hizmetleri, Tedarik Zinciri süreçleri robotik süreç otomasyon araçlarıyla otomatikleştirilmelidir.

 • İK Hizmetleri, farklı form şablonlarıyla yüksek düzeyde standartlaştırılmış ve düzenli ve sık sık meydana gelen çeşitli tekrarlayan süreçleri içerir. Bazı örnekler işe alım, veri girişi, maaş bordrosu, personel yönetimi ve daha fazlasını içerir.
 • Finance and Accounting is an area where a significant amount of processes has already been automated by many companies. Processes like Procurement to Pay, Order to Cash, Vendor Management and many others have proven ideal candidates for automation; bringing important benefits such as cost saving, error reduction and faster processing.
 • IT Services is another department where RPA can be leveraged. Typical IT Support scenarios such as password reset, account unlock, and others can be easily automated, and for complex cases Chatbot integration can be a great solution. The biggest advantage is, automating these simple tasks allows the IT department members to focus on more important and sophisticated projects.
 • Tedarik zinciri süreçleri genellikle tekrar eder ve zaman alır. Gibi Faaliyetleri  Envanter Yönetimi , Fatura ve Sözleşme Yönetimi veya İş Emri Yönetimi RPA için iyi bir aday olun.

Bunlar elbette pek çok örnekten sadece birkaçı, ancak RPA’yı benimsemek isteyen herhangi bir şirket için iyi bir başlangıç ​​noktası.

 


Kaynaklar

 1. https://academy.uipath.com/learn/course/RPAAwarenessTraining
 2. Van der Aalst, Wil MP; Bichler, Martin; ve Heinzl, Armin (2018) “Robotik Süreç Otomasyonu”  İşletme ve Bilgi Sistemleri Mühendisliği : Cilt. 60: Sayı. 4, 269-272.
  Şu adresten ulaşılabilir: https://aisel.aisnet.org/bise/vol60/iss4/1

YAYINLANAN